Afscheidsrede Prof. dr. Clemens J.M. Kool
Hoogleraar Macroeconomics and International Monetary Economics in de School of Business and Economics
"Euro(pe): The Final Countdown?"
Met de komst van de euro in 1999 startte een nieuwe fase van Europese integratie. Ondanks grote politiek en economische schokken heeft de euro het overleefd. Bij de start was het idee elk land in de eurozone zijn eigen problemen moest oplossen zonder hulp van anderen. In mijn lezing laat ik zien dat dit een illusie was. Alleen door elkaar te helpen en ad hoc vangnetten te creëren heeft de euro 2025 gehaald.
Hoe gaat het verder? Europa wordt geconfronteerd met nieuwe structurele uitdagingen in een steeds vijandiger wereld. En nieuwe grote schokken zijn onvermijdelijk, al kunnen we niet voorspellen waar en wanneer ze ons zullen treffen. Om daar tegenop gewassen te zijn hebben we meer Europa nodig, niet minder. Niet meer een Europa van “ieder voor zich”, maar een Europa van “een voor allen, allen voor een”.
Als voorbeeld stel ik een structureel mechanisme voor om economische risico’s te delen. Dat vermindert de impact van toekomstige schokken, maakt het makkelijker om goed monetair beleid te voeren en, wat misschien wel het belangrijkste is, kan ertoe bijdragen dat Europese burgers een sterker gevoel van solidariteit krijgen.
Klik hier voor de livestream.