Promotie Florentina Maria Egidius Pinckaers
Promotores: Prof. Dr. W.H. van Zwam, Prof. Dr. S.M.A.A. Evers, Prof. Dr. H.D. Boogaarts
Co-promotor: Dr. A. A. Postma
Trefwoorden: Herseninfarct, Behandeling, Beeldvorming, Kosteneffectiviteit
"Aspects in stroke: From imaging to outcomes"
Bij een herseninfarct raakt een deel van de hersenen beschadigd doordat het geen bloed meer krijgt. Meestal wordt dit veroorzaakt door een bloedstolsel dat een bloedvat afsluit. Dit stolsel kan veilig worden verwijderd met ‘endovasculaire behandeling’. Snel handelen is hierbij van groot belang: hoe langer de afsluiting duurt, hoe groter de schade aan de hersenen.
In deze thesis is onderzocht of deze behandeling ook effectief en veilig is wanneer zij in geselecteerde patiënten in een later stadium wordt uitgevoerd, namelijk tussen 6 en 24 uur na het ontstaan van klachten of vanaf het moment dat een patiënt voor het laatst klachtenvrij is gezien. Het onderzoek toont aan dat patiënten na behandeling beter functioneren en een betere kwaliteit van leven hebben. De behandeling is bovendien kosteneffectief gebleken. Hierdoor komen meer patiënten in aanmerking voor behandeling van een herseninfarct.
Daarnaast is onderzocht in hoeverre beeldvorming na de behandeling kan bijdragen aan het voorspellen van het herstel van patiënten. Tot slot zijn lange-termijn gegevens over kwaliteit van leven en zorgkosten gepresenteerd die gebruikt kunnen worden in toekomstige gezondheidseconomische modellen.
Klik hier voor de livestream.
Klik hier voor het volledige proefschrift.