Circulariteit in Eigen Handen Nemen

Elke dag worden er duizenden wegwerphandschoenen gebruikt op universiteiten voor schoonmaak, laboratoriumwerk en catering. Bij de Universiteit Maastricht (UM) hebben die handschoenen nu een veel kleinere ecologische voetafdruk. Dankzij de samenwerking met Asito, het bedrijf dat verantwoordelijk is voor schoonmaak van de UM faciliteiten, is de UM overgestapt op recyclebare, circulaire handschoenen, ontwikkeld door Gloovy.

Door circulaire handschoenen te gebruiken, zet UM een nieuwe concrete stap in haar Sustainable UM 2030-roadmap, waarmee emissies worden verminderd en circulariteit in de dagelijkse operaties wordt geïntegreerd.

De Cirkel Sluiten van Afval

Traditionele nitrilhandschoenen zijn ontworpen voor eenmalig gebruik en worden daarna weggegooid, wat aanzienlijke hoeveelheden afval veroorzaakt. Circulaire handschoenen veranderen dit verhaal. Na gebruik worden ze apart ingezameld op de campus, teruggestuurd naar de recyclingpartner van Asito en verwerkt tot granulaat. Dit granulaat dient vervolgens als grondstof voor nieuwe handschoenen, waarmee de kringloop wordt gesloten en grondstoffen worden bespaard.

Volgens Asito zorgt de productie van circulaire handschoenen voor 50% minder emissies vergeleken met traditionele nitrilhandschoenen. In Nederland kan de overstap naar circulaire handschoenen jaarlijks ongeveer 83 ton CO₂-uitstoot besparen. Bij volledige inzameling en recycling kan dit milieueffect zelfs oplopen tot een reductie van 75% in CO₂-uitstoot die samenhangt met het gebruik van handschoenen.

Asito

Samenwerking voor Impact

De handschoenen zijn ontwikkeld in samenwerking met verschillende grote schoonmaakbedrijven, waaronder CSU en GOM. Asito benadrukt dat echte verandering pas mogelijk is wanneer de hele sector samen vooruitgaat. Bij de UM werd de overgang ondersteund door facilitair managers, medewerkers en studenten in laboratoria en medische faculteiten, waardoor een vlotte inzameling en correcte recycling van de handschoenen werd gegarandeerd.

“Betekenisvolle verandering begint vaak met kleine stapjes die uitgroeien tot een aanzienlijke impact,” zegt Bianca Mulkens, Projectleider voor Asito bij UM.

Asito

Een Stap naar een Circulaire Universiteit

Duurzaamheid bij UM is niet alleen onderdeel van onderwijs en onderzoek, maar ook verweven in de dagelijkse bedrijfsvoering. De introductie van circulaire handschoenen door Asito is hier een praktisch voorbeeld van.

Door afval te verminderen, emissies terug te dringen en circulaire oplossingen te integreren in dagelijkse routines, laat UM zien hoe operationele keuzes kunnen bijdragen aan haar bredere ambitie: een klimaatneutrale en volledig circulaire universiteit worden.

Dit initiatief toont ook aan dat duurzame actie overal mogelijk is en dat iedereen bij de UM de handschoen op kan pakken – of dat nu in laboratoria, klaslokalen, kantoren of schoonmaakdiensten is. Elke kleine stap draagt bij aan een groter effect.

Bij UM begint een groenere toekomst met dagelijkse keuzes, één handschoen tegelijk.

Asito