Opnieuw prijs voor ‘beste internationale artikel’ op Academy of Management Congres

Healthcare management

Geen enkele andere groep onderzoekers won de ‘Best International Paper Award’ op het Academy of Management congres zo vaak als de onderzoeksgroep van ‘Healthcare Management’ van de AWDZ. De prijs bestaat sinds 2008 en de groep onderzoekers, geleid door Daan Westra, won de prijs sindsdien maar liefst vier keer. Het geheim om zoveel succes te boeken op een internationaal congres? Het onderzoek speelt in op de actualiteit, maar springt er ook uit qua methodologie en gebruik van theorie. 

Academy of Management congres

Het congres van de Amerikaanse Academy of Management trekt elk jaar zo’n tien tot vijftien duizend mensen die onderzoek doen naar management en organisatie. Het congres heeft een aparte tak die helemaal draait om het managen van gezondheidszorg. Voor het ‘beste internationale artikel’ rijkt die tak elk jaar een prijs uit. En terwijl de prijs pas sinds 2008 bestaat, is de onderzoeksgroep van Daan Westra erin geslaagd om de prijs maar liefst vier keer binnen te slepen. Afgelopen augustus won de onderzoeksgroep de prijs voor het laatst, maar ook in 2016, 2021 en 2022 won de groep de award: toen vielen naast Daan Westra onder andere AWDZ-onderzoekers Frank van de Baan, Rachel Gifford en Dirk Ruwaard in de prijzen. 

Afgelopen editie ging de prijs naar een artikel dat Daan Westra samen met onderzoeker Maike Tietschert schreef, die nu werkt bij de Erasmus Universiteit in Rotterdam, maar in 2017 promoveerde bij (een voorloper van) de AWDZ. Samen onderzochten zij in hoeverre zorgnetwerken die mensen van zorgorganisaties ervaren, ook overeenkomen met de zorgnetwerken die je kunt maken met behulp van declaratiegegevens. Conclusie is dat die niet goed overeenkomen: de ervaring van hoe een netwerk in elkaar zit, is vaak incompleet en dat laat nog maar eens zien hoe ingewikkeld netwerken in elkaar kunnen zitten. 

Het onderzoek dat eerdere jaren in de prijzen viel, ging over de COVID-19 pandemie en hoe ziekenhuizen zich hierop hebben aangepast, maar ook over hoe prijsconcurrentie in de zorg samenwerking beïnvloedt.

Opvallen op een internationaal congres

Niet makkelijk om op te vallen op een groot internationaal congres, maar er zijn wel een aantal manieren waarop je je onderzoek zo sterk mogelijk kunt maken. Zo vertelt Daan Westra dat het onderzoek binnen zijn zwaartepunt – en in feite in de hele werkplaats – vaak inspeelt op de actualiteit, zoals dat het geval was bij het COVID-19 onderzoek. “Dat past mijns inziens ook wel bij de filosofie van een academische werkplaats. Namelijk om maatschappelijk relevant onderzoek te doen.” Daarnaast zijn de geprezen artikelen opvallend vanwege hun sterke methode. Zo gebruikte de onderzoeksgroep vernieuwende sociale netwerkanalyses, maar maakten ze ook gebruik van mixed-methods onderzoek met grote datasets en zijn de artikelen over COVID-19 gebaseerd op een groot aantal interviews. Daarnaast zitten de artikelen theoretisch goed in elkaar: “Waardoor ze ook heel duidelijk maken wat ze aan de bestaande kennis toevoegen.” 

Daan Westra geeft ook nog twee tips voor het kiezen van een interessant congres voor je wetenschappelijke onderzoek. “Het is echt belangrijk om het congres te vinden waar je ‘thuishoort’ met je werk. Zo’n groep onderzoekers kan de waarde van je werk dan veel beter inschatten.” En om dan echt op te vallen en mogelijk zelfs in de prijzen te vallen, helpt het als je “een goed beeld hebt van wat de verwachtingen zijn op het congres, wat het ‘hidden curriculum’ is”. Hij haalt als voorbeeld het congres van de Academy of Management aan: “Bij de tak van Academy of Management die gaat over het managen van zorg, wordt simpelweg verwacht dat je artikel een theorie hoofdstuk heeft waarin je uiteenzet hoe je werk zich verhoudt tot bestaande theorie. Dat is op andere congressen niet per se het geval. Voor dit congres staat het nergens expliciet, maar als je het niet doet wordt het wel raar gevonden.” 

Meer weten over het onderzoek binnen ‘Healthcare Management’ van de AWDZ? Neem contact op met Daan Westra, via: d.westra@maastrichtuniversity.nl

AWDZ9-BestArticle