Discriminatie zorgt ervoor dat vrouwen minder willen werken

Recent onderzoek van wetenschappers aan de Universiteit Maastricht (UM) en de Universiteit van Aarhus in Denemarken werpt nieuw licht op de loonkloof tussen mannen en vrouwen. Discriminatie zorgt er namelijk voor dat vrouwen minder uren willen werken. Het verschil in beloning tussen mannen en vrouwen demotiveert vrouwen dusdanig dat zij hun arbeidsdeelname beperken, zelfs als daar minder inkomsten tegenover staan. Bovendien blijft dit effect bestaan, ook wanneer discriminatie niet met zekerheid vaststaat maar slechts als waarschijnlijk wordt ervaren. Het onderzoek benadrukt het belang voor beleidsmakers om dit aspect van de loonkloof nadrukkelijk mee te nemen in hun evaluatie van de oorzaken van de loonkloof en in hun oplossingen om de kloof te verkleinen.

Loonkloof

In de afgelopen decennia zijn twee belangrijke oorzaken van de loonkloof tussen mannen en vrouwen naar voren gekomen. Ten eerste werken vrouwen vaak in sectoren met lagere lonen en maken zij gemiddeld minder uren dan mannen. Ten tweede worden vrouwen benadeeld door werkgevers bij sollicitaties of promoties. In een recent artikel, gepubliceerd in het invloedrijke wetenschappelijke tijdschrift Journal of Political Economy, onthullen onderzoekers van de Universiteit Maastricht en de Universiteit van Aarhus dat dit slechts een deel van het verhaal is.

Hun bevindingen tonen een vaak over het hoofd gezien aspect aan dat wezenlijk bijdraagt aan de loonkloof tussen mannen en vrouwen. Discriminatie heeft een negatieve invloed op de moraal van werknemers en op hoeveel uren zij bereid zijn te werken.

Motivatie

Via diverse experimenten laten de wetenschappers zien dat wanneer werknemers ervaren dat anderen meer betaald krijgen vanwege hun geslacht, zij hun arbeidsdeelname beperken. Zelfs als zij er vervolgens financieel op achteruitgaan. Bij vrouwen was dit effect sterker dan bij mannen. Volgens de onderzoekers maken hun experimenten duidelijk dat vrouwen sterk gedemotiveerd raken door discriminatie. 

“Onze experimenten tonen aan dat vrouwen 20% minder werken wanneer ze negatieve discriminatie ervaren in vergelijking met gelijke behandeling,” zegt een van de onderzoekers. Een ondersteunende enquête onthult verdere gevolgen van discriminatie. “De overgrote meerderheid geeft aan dat ze gedemotiveerd raakten, de meesten ondervonden een daling in werkproductiviteit, 12% verminderde hun wekelijkse werkuren en 29% verliet hun baan binnen ongeveer een jaar.”

Lees ook

  • Minder kans op zittenblijven? De ene school is de andere niet…

    Op de ene school blijf je eerder zitten dan op de andere school. Dat heeft niet alleen te maken met hoe een leerling presteert, maar ook met de school zelf. Dat blijkt uit nieuw onderzoek van Maastricht University en Hasselt University.
    UM news
    Basisschoolkinderen met rugzakjes en tekeningen
  • Roy Broersma (CEI): Aestuarium begeleiden van idee tot onderneming

    Roy Broersma, director of the Center for Entrepreneurship & Innovation (CEI) at SBE, has been closely involved in guiding Aestuarium from an early student startup to a growing venture. From spotting their potential during the Brightlands Startup Challenge supporting them through CEI.
    Featured,
    Human interest en
    UM news
    Aesterium Marc Cornelissen Award - Roy Broersma