Werkgerelateerd leren stimuleren: heel belangrijk!
Tegen het licht van maatschappelijke uitdagingen en veranderingen op de arbeidsmarkt zou een leven lang ontwikkelen voor iedereen vanzelfsprekend moeten zijn. Toch laat onderzoek van het Researchcentrum voor Onderwijs en Arbeidsmarkt (ROA) van de Universiteit Maastricht gefinancierd door de LLO-Katalysator zien dat deelname aan werkgerelateerde cursussen sinds 2004 relatief stabiel is, en blijft steken op 53 procent.
“Het al dan niet deelnemen aan dergelijke cursussen is afhankelijk van zowel iemands eigen leerattitude, als het leerklimaat in de organisatie”, zegt onderzoeksleider Annemarie Künn. Werkenden die willen leren en geloven dit ook te kunnen, hebben een veel grotere kans om cursussen te volgen. Daarnaast zien we ook dat werknemers in organisaties die gebruik maken van ontwikkel/HR-instrumenten, zoals individuele leerrekeningen en functioneringsgesprekken, een veel grotere kans maken om cursussen te volgen.
Ook de mate waarin iemand leert door het uitvoeren van taken op het werk - ook wel informeel leren genoemd - wordt voornamelijk gedreven door iemands eigen leerattitude en het leerklimaat in de organisatie. Belangrijke aspecten van het leerklimaat van werkgevers voor informeel leren zijn de mate waarin medewerkers elkaar o.a. helpen om te leren, en elkaar open en eerlijke feedback geven. Ook coaching draagt bij aan een hogere mate van informeel leren.
Informeel leren blijft een enorm belangrijke leervorm. Van de totale werkgerelateerde leertijd heeft maar liefst 92 procent betrekking op informeel leren. Informeel leren blijkt bovendien erg bepalend voor de kennisontwikkeling van werkenden.
Naast deelname aan LLO-activiteiten, blijkt het leerklimaat in organisaties ook van belang voor het kunnen bijbenen van technologische ontwikkelingen, werktevredenheid en gepercipieerde baanverlieskansen. “Deze bevindingen zouden werkgevers moeten stimuleren om te investeren in het leerklimaat van hun organisatie”, zegt Annemarie Künn. Immers, steeds minder werknemers kunnen de technologische ontwikkelingen op het werk bijbenen. In 2024, konden slechts twee op de drie werkenden de door hen ervaren technologische ontwikkelingen goed bijbenen. Ook het tevreden houden van werknemers, is in deze tijd met ongekende arbeidstekorten erg belangrijk.
Lees ook
-
Minder kans op zittenblijven? De ene school is de andere niet…
Op de ene school blijf je eerder zitten dan op de andere school. Dat heeft niet alleen te maken met hoe een leerling presteert, maar ook met de school zelf. Dat blijkt uit nieuw onderzoek van Maastricht University en Hasselt University.UM news
-
Eigenaren familiebedrijven missen vaak een goede voorbereiding op hun rol
Eigenaren van familiebedrijven vinden zichzelf onvoldoende voorbereid op hun rol. Waar opvolging in het werken binnen het familiebedrijf zorgvuldig wordt besproken, blijft aandacht voor het toekomstige eigenaarschap en de bijbehorende verantwoordelijkheden vaak uit.UM news
-
Roy Broersma (CEI): Aestuarium begeleiden van idee tot onderneming
Roy Broersma, director of the Center for Entrepreneurship & Innovation (CEI) at SBE, has been closely involved in guiding Aestuarium from an early student startup to a growing venture. From spotting their potential during the Brightlands Startup Challenge supporting them through CEI.Featured,Human interest enUM news