Verhitte tabaksproducten geen veilig alternatief voor sigaretten
Verhitte tabaksproducten, ook wel heated tobacco products (HTP’s) genoemd, zijn geen veilig alternatief voor sigaretten. Dat blijkt uit recent onderzoek van Universiteit Maastricht en het RIVM. Deze HTP's worden vaak gepresenteerd als minder schadelijk alternatief. Maar de onderzoekers troffen in de rook van deze producten nog altijd een groot aantal schadelijke stoffen aan. Ook blijken verhitte tabaksproducten op korte termijn al schadelijk voor de gezondheid. De studieresultaten zijn recent gepubliceerd in het wetenschappelijk tijdschrift Inhalation Toxicology.
Bij verhitte tabaksproducten wordt een tabaksstick in een apparaat gedaan en binnen dit apparaat verhit. De gebruiker inhaleert de stoffen uit de damp die op deze manier ontstaat. De onderzoekers analyseerden 74 onafhankelijke wetenschappelijke studies die zijn verschenen tussen 2019 en 2024. Zij bekeken welke stoffen precies vrijkomen bij het gebruik van verhitte tabak en wat de effecten zijn op hart, bloedvaten en longen. Daarnaast voerden de wetenschappers zelf ook een aantal studies uit om de effecten van deze producten op de luchtwegen en de longen beter in kaart te brengen.
Schadelijke stoffen blijven aanwezig
Uit het onderzoek blijkt dat de rook van verhitte tabaksproducten minder van sommige bekende schadelijke stoffen bevat dan sigarettenrook, denk aan nicotine. Tegelijkertijd worden gebruikers nog steeds blootgesteld aan giftige en kankerverwekkende stoffen. Sommige schadelijke stoffen komen zelfs in hogere hoeveelheden voor dan bij gewone sigaretten. Ook werden specifieke schadelijke stoffen gevonden die ontstaan door verhitting en door plastic onderdelen in het product, en die niet in de rook van gewone sigaretten voorkomen.
Effecten op hart en longen
Mensen die verhitte tabaksproducten gebruiken, laten veranderingen zien in hun lichaam. Zo zijn er nadelige effecten op de bloeddruk, hartslag en de elasticiteit van de bloedvaten. Ook de longfunctie wordt beïnvloed, bijvoorbeeld door een verhoogde weerstand in de luchtwegen. Deze effecten zijn minder sterk dan bij rokers, maar duidelijk erger dan bij niet-gebruikers. Het gebruik van verhitte tabaksproducten moet volgens de onderzoekers dan ook, net als bij gewone sigaretten, ten zeerste worden afgeraden.
Deze studie kwam mede tot stand met dank aan de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).
Lees ook
-
Stem ook op UM-hoogleraar Gera Nagelhout als Vrouw in de Media
De Limburgse jury van de Vrouw in de Media Award heeft UM-hoogleraar Gera Nagelhout (CAPHRI) geselecteerd als genomineerde voor de Vrouw in de Media Award 2025. Tot en met 13 februari 2026 kan het publiek nog stemmen via vrouwindemedia.nl .
-
Blootstelling aan daglicht verbetert bloedsuikerspiegel bij suikerziekte
Natuurlijk daglicht heeft een positief effect op de bloedsuikerspiegel van mensen met diabetes type 2. Dat blijkt uit een internationale studie onder leiding van Universiteit Maastricht.
-
Ron Heeren benoemd tot fellow van de Netherlands Academy of Engineering
Professor Ron Heeren, universiteitshoogleraar in Maastricht en directeur van het Maastricht MultiModal Molecular Imaging instituut (M4i), is benoemd tot fellow van de Netherlands Academy of Engineering (NAE).