Katleen Gabriels ontvangt NWO Aspasia beurs

Katleen Gabriels, universitair hoofddocent filosofie, heeft een NWO Aspasia beurs van €120.000 toegekend gekregen voor haar project ‘Moral Monitoring’, dat onderzoekt hoe slimme monitorings-technologieën de relatie tussen ouders en kinderen beïnvloeden.

Over het project

Apps en slimme apparaten veranderen de manier waarop we onze kinderen opvoeden of voor onze ouders zorgen. Normen en waarden zijn niet statisch: moraliteit beïnvloedt technologie, en technologie beïnvloedt moraliteit in een proces van technomorale verandering. Dit project onderzoekt technomorale verandering door slimme monitoring te bestuderen binnen de opvoeding van jonge kinderen en de zorg voor oudere ouders.

De kernvragen zijn: Hoe kan slimme monitoring bijdragen aan een goed leven? In hoeverre verstoort slimme monitoring morele relaties tussen ouders en kinderen? In hoeverre kunnen traditionele opvattingen over zorg, autonomie en verantwoordelijkheid ons leiden in deze veranderende praktijken?

De belangrijkste doelstellingen zijn: ten eerste, onderzoeken hoe gebruikers zorg, autonomie en verantwoordelijkheid in hun dagelijks leven ervaren, hierover reflecteren en hier mogelijk mee worstelen bij het gebruik van slimme monitoring. Data wordt verzameld in Nederland en Vlaanderen. Ten tweede, het expliciet maken van veranderende praktijken en normen door verschillende perspectieven samen te brengen, om zo een normatief kader te ontwikkelen dat richting geeft aan processen van technomorale verandering.

Over de beurs

Hoe hoger op de carrièreladder, hoe minder vrouwen er te vinden zijn. Dit geldt zeker voor het universitair onderwijs en onderzoek in Nederland. De Aspasia beurs, onderdeel van de Vidi subsidie, werd bijna 25 jaar geleden geïntroduceerd als een tijdelijk instrument om de doorstroom van vrouwelijke wetenschappers naar de positie van universitair hoofddocent of hoogleraar te versnellen.

Vidi aanvragen van vrouwelijke universitair docenten die niet gehonoreerd werden, maar zeer goed beoordeeld zijn door het NWO panel, kwamen in aanmerking voor de Aspasia beurs van €120.000, op voorwaarde dat zij werden bevorderd tot universitair hoofddocent.

Foto: Joey Roberts

Lees ook

  • Hoe mooi mag een vervuild landschap zijn?

    Wie langs de meanderende Geul wandelt, ziet een ansichtkaart. Glooiende hellingen, vakwerkhuizen, grazende koeien, een watermolen die het landschap ritme geeft. Maar onder dat idyllische beeld schuilt een ongemakkelijke realiteit.
    Researchers
    Natuurmonumenten foto
  • Onderzoek naar de keukentafel brengen

    In samenwerking met Studio Europa Maastricht vertaalde Katleen Gabriels haar onderzoek naar kinderen en Snapchat in een policy brief die academie en beleid verbindt. Het initiatief toont hoe UM onderzoek structureel omzet in maatschappelijke impact in Brussel, Den Haag en daarbuiten.
    Researchers
    MUSTS - SEM