Promotie Dina Maria Sara Dieleman
Promotores: Prof. dr. Marjolein L. Smidt, Prof. dr. Heike I. Grabsch
Co-promotor: Dr. Annemarie Boleij
Trefwoorden: Borstkanker, Microbioom, Schildwachtklier, Morfologie
"Exploring Novel Prognostic and Predictive Factors in Breast Cancer: Breast microbiota and sentinel lymph node morphology"
Dit proefschrift onderzoekt twee nieuwe manieren om borstkanker beter te begrijpen en om de voorspelling van therapierespons en prognose te verbeteren. Ten eerste bestudeert het de bacteriën die aanwezig zijn in borstkankerweefsel. De resultaten laten zien dat borstkankerweefsel een eigen bacteriële gemeenschap bevat en dat deze gemeenschap kan veranderen na chemotherapie. De bacteriedichtheid voor de behandeling voorspelde echter niet duidelijk hoe goed de therapie zou aanslaan. Een sterkere relatie werd gevonden voor macrofagen: tumoren met meer van dit type immuuncel voor de behandeling reageerden beter op chemotherapie. Ten tweede laat het proefschrift zien dat de vorm en cellulaire samenstelling van de schildwachtklier, de eerste lymfeklier die lymfe van de borsttumor ontvangt, bruikbare informatie kunnen geven over de prognose van de patiënt. Het onderzoek liet ook zien dat kiemcentra, bepaalde immuunstructuren in lymfeklieren, samenhingen met sterkere immuunactiviteit in de tumor. Samen kunnen deze bevindingen bijdragen aan betere voorspelling en zorg bij borstkanker.
Klik hier voor de livestream.
Lees ook
-
Promotie Louise David
" The Effort of Change: Understanding and Supporting Students’ Sustainable Use of Effective Learning Strategies"PhD-verdediging18 mei -
Promotie Jayendra Sharma
" Universal health coverage in Bhutan: an empirical enquiry"PhD-verdediging18 mei -
Promotie Céline Johanna Angelique van Bilsen
" Mapping COVID-19 Impact: Cross-border Mobility, Social Networks, Vaccination, and Post-COVID Condition"PhD-verdediging19 mei