Promotie Dhr. Dirk Van Moorsel, MSc.
Promotores: prof.dr. P. Schrauwen, prof.dr. N.C. Schaper
Co-promotor: dr. B. Havekes
“Insulin Sensitivity, Energy Metabolism & Cardiovascular Risk; Effects of the Bcll glucocorticoid receptor polymorphism and the biological clock”
Trefwoorden: biologische klok, verstoring dag-nachtritme, spierstofwisseling, stress-hormoon
Vele processen in ons lichaam worden beïnvloed door de biologische klok en volgen dus een dag-nachtritme. Er bestaan aanwijzingen dat het verstoren van het dag-nachtritme (zoals bij een jet-lag of bij het werken in ploegendienst) nadelige gevolgen kan hebben. In dit proefschrift is aangetoond dat de spierstofwisseling in de mens een dag-nacht ritme volgt. Daarnaast bleek dat het verstoren van het dag-nachtritme leidt tot een verslechtering van de insuline-gevoeligheid (wat kan leiden tot suikerziekte). Naast het dag-nachtritme werd in het proefschrift ook gekeken naar de effecten van een veelvoorkomende genetische variatie in de receptor voor stress-hormoon (het BclI polymorfisme). Hieruit bleek dat mensen met één van de varianten van BclI gemiddeld dikker waren, een hogere gemiddelde bloeddruk hadden en meer aderverkalking vertoonden.
Lees ook
-
Promotie Afrah Elfatih Farah Malik
"Bridging the Gap: Developing Screening Tools for the Early Detection of Carotid Artery Disease"
6 mei -
Online Promotie Pablo Andres Rodriguez Feria
"Leadership in Colombian Undergraduate Medical Education"
6 mei -
Promotie Judith Willemijn Lubrecht
"Metabolic Dysfunction-associated Steatotic Liver Disease in Children Associated Determinants, Aberrations and Management"
9 mei