Drie eredoctoraten voor internationale impact en maatschappelijke relevantie

50e Dies Natalis

Tijdens de jubileumeditie van de Dies Natalis werden drie eredoctoraten uitgereikt aan belangrijke personen die ieder op hun eigen manier bijdragen aan wetenschap en samenleving.

Mirjana Spoljaric Egger

Mirjana Spoljaric Egger, voorzitter van het Internationaal Comité van het Rode Kruis, ontving het maatschappelijk eredoctoraat voor haar leiderschap binnen internationale humanitaire vraagstukken. Het Rode Kruis blijft, onafhankelijk van grenzen of belangen, handelen vanuit neutraliteit en menselijkheid. 

Mirjana Spoljaric Egger: Vandaag deel ik dit eredoctoraat met collega’s en miljoenen vrijwilligers over de hele wereld, evenals met de visionaire mensen wier inzet heeft geleid tot de Geneefse Conventies en de Internationale Rode Kruis- en Rode Halve Maanbeweging.’’

UM Dies Natalis 2026

Professor Peter Stenvinkel

De Faculteit Health, Medicine and Life Sciences kende een eredoctoraat toe aan professor Peter Stenvinkel, vanwege zijn grensverleggende werk in planetary health en climate health, waarin hij onderzoekt hoe milieu- en klimaatveranderingen biologische processen beïnvloeden. Hij beschouwt dit eredoctoraat als een erkenning van het belang van het verbinden van natuur, milieu en geneeskunde.

UM Dies Natalis 2026

Mr. Roger Cox

De Faculteit der Rechtsgeleerdheid verleende een eredoctoraat aan mr. Roger Cox, voor zijn invloedrijke rol binnen de internationale klimaatjurisprudentie. Met onder meer de Urgenda-zaak en de Klimaatzaak tegen Shell schreef hij internationale rechtsgeschiedenis. 

In zijn dankwoord stelde hij onder meer: “De belangen van natuur, mensen in kwetsbare posities, kinderen en toekomstige generaties zijn het waard om voor te strijden. Dit eredoctoraat versterkt mijn vastberadenheid om dit werk voort te zetten.

UM Dies Natalis 2026

Lees ook