Oratie Jan Willem van Prooijen

Faculteitsnieuws

Wat drijft mensen ertoe om radicale complottheorieën te omarmen, met soms verregaande gevolgen voor de samenleving? Tijdens zijn oratie op vrijdag 27 juni gaat prof. dr. Jan Willem van Prooijen (radicalisering, extremisme, en complotdenken) in op deze urgente vraag.

Complotdenken speelt een toenemende rol in processen van polarisatie en radicalisering. Van Prooijen belicht in zijn oratie hoe complottheorieën kunnen leiden tot een zwart-witwereld waarin de eigen groep als moreel superieur wordt gezien, terwijl andere groepen worden gedemoniseerd. Complottheorieën kunnen daardoor bijdragen aan regelovertredingen, een afwijzing van de democratie, illegale vormen van protest, populisme, en soms zelfs geweld.

Zo geloven opmerkelijk veel Nederlanders in een “kwaadaardige elite” die tot doel hebben het volk te onderdrukken of tot slaaf te maken. Een recent rapport van de AIVD benadrukt dat dergelijk anti-institutioneel extremisme een substantiële bedreiging vormt voor de democratische rechtsorde. Ook hebben complottheorieën een rol gespeeld in terroristische aanslagen zoals die in El Paso (Texas) en Christchurch (Nieuw Zeeland). Wat drijft de radicale complotdenker?

De oratie bijwonen of online volgen

De oratie vindt plaats op vrijdag 27 juni 2025, vanaf 16:30 in de aula van de Universiteit Maastricht en is openbaar toegankelijk. Bovendien is de oratie te volgen via een livestream.

Lees ook