Opening Academisch Jaar 2026/27: een terugblik
Op maandag 31 augustus 2026 opende de Universiteit Maastricht het academisch jaar 2026/27 in Theater aan het Vrijthof. Tijdens deze bijzondere viering in het jubileumjaar stond één vraag centraal: wat brengen de volgende 50 jaar voor UM en hoe geven we die toekomst samen vorm?
Vijftig jaar vooruitkijken vraagt niet om voorspellen, maar om durven dromen. Dat was de kern van de openingsspeech van collegevoorzitter Pamela Habibović. Ook de oprichters van UM konden in 1976 niet voorzien waar de universiteit vandaag zou staan. Volgens Habibović zijn juist de kwaliteiten die UM hebben gebracht waar ze nu staat, innovatie, durf, flexibiliteit en samenwerking, essentieel om ook de volgende 50 jaar relevant te blijven.
Lees meer over het evenement
Blader door de slideshow met foto's van de dag
Bekijk alle video's
Ontdek de winnaars van de prijzen
Voor de keynote werd het programma kort onderbroken door vier pro-Palestijnse demonstranten. Pamela Habibović bood hun aan om op een ander tijdstip met elkaar in gesprek te gaan. Ze verontschuldigde zich later bij het publiek voor de verstoring, maar constateerde dat ook een ander geluid onderdeel is van de universiteit.
Keynote Loes Damhof: Anders kijken naar mogelijke toekomsten
De toekomst bestaat nog niet, we kunnen haar alleen verbeelden. Vanuit dat uitgangspunt liet Loes Damhof, Chairholder van de UNESCO Chair Futures Literacy, zien hoe het verkennen van meerdere mogelijke toekomsten ons helpt om anders naar het heden te kijken. Damhof nodigde het publiek uit om bestaande aannames over de toekomst van onderwijs los te laten en ruimte te maken voor verbeelding, onzekerheid en nieuwe mogelijkheden.
“Hoe meer we ons kunnen voorstellen, hoe meer we in het heden kunnen zien.”
Igone de Jongh brengt het thema tot leven met ballet
Wereldberoemd balletdanseres Igone de Jongh gaf het thema op geheel eigen wijze vorm. Ze begon met ‘The Dying Swan’, een iconische klassieke solo over kwetsbaarheid, kracht en loslaten. Daarna maakte klassiek plaats voor moderne dans, waarmee de blik verschoof van traditie naar de toekomst.
Ook het UM-koor gaf de viering muzikaal vorm. Het koor begeleidde het cortège bij binnenkomst en sloot het programma af met ‘Ode to Joy’.
Paneldiscussie: samen vooruit met onze regionale partners
Hoe ziet de samenwerking tussen de Universiteit Maastricht en haar regionale partners er over 50 jaar uit? Onder leiding van journalist en UM-alumna Marcia Luyten verkenden gouverneur Emile Roemer, burgemeester Wim Hillenaar en VISTA-bestuursvoorzitter Jeanette Oostijen hoe hun relatie met UM zich in de toekomst kan ontwikkelen.
“Wat ons ook in de toekomst laat floreren, is niet wat we hebben bereikt, maar de vaardigheden en mentaliteit die we onderweg hebben ontwikkeld.”
“Back then, UM was a quirky, friendly and ambitious university. Today, it is a university of name and fame, and the place where I learned to write, think and discuss.”
Opening van het Academisch Jaar 2026/27 in beeld
(Her)beleef de hoogtepunten van deze dag met de foto’s die we hebben verzameld.
Klik op het icoontje om de foto's te bekijken
Fotografie: Philip Driessen
-
Video's van de Opening Academisch Jaar 2026/27
Bekijk hier de video’s van de bijeenkomst.
Niels van Best wint Hustinx Prijs voor de Wetenschap
De Hustinx Prijs voor de Wetenschap 2026 ging naar dr. Niels van Best, universitair docent Medische Microbiologie. Hij onderzoekt hoe microben uit onze leefomgeving in de eerste levensjaren het darmmicrobioom en immuunsysteem beïnvloeden en wat dit kan betekenen voor de preventie van allergieën en luchtwegklachten. Met de prijs ontvangt hij €15.000 om zijn onderzoek verder te ontwikkelen.
Anaïs Hublet wint de UM Studentenprijs met Tauli
De UM Studentenprijs 2026 ging naar Anaïs Hublet, oprichter van Tauli. Samen met lokale partners werkt Tauli aan baarmoederhalskankerscreening in Malawi. De kracht van het initiatief zit in de lokale samenwerking: verpleegkundigen voeren de screenings zelf uit en de kennis en materialen blijven ter plaatse, zodat het project duurzaam kan doorgaan.
Tekst: Bo Ummels
Fotografie: Philip Driessen