Verkiezingen in de Verenigde Staten

Op dinsdag 5 november 2024 vinden in de Verenigde Staten de 60e presidentsverkiezingen plaats. Wat betekenen de verkiezingen - en de uitslag - voor Europa? Studio Europa Maastricht en de UM houden je graag op de hoogte van de laatste ontwikkelingen.

Studio Europa Maastricht is een expertisecentrum voor Europa-gerelateerd debat en onderzoek. Het is opgericht in 2018 en wordt ondersteund door de partners van het programma 'Maastricht, Working on Europe': de Universiteit Maastricht, Provincie Limburg en Gemeente Maastricht. Het team onderzoekt Europa, ontdekt het Verdrag van Maastricht en betrekt het publiek bij het debat over Europese integratie. Of zoals Studio Europa Maastricht het zelf zegt: 'We are #WorkingonEurope.' Daarbij hoort natuurlijk ook de invloed van buitenlandse relaties op Europa en de Europese Unie. Uiteraard volgt Studio Europa de Amerikaanse verkiezingen op de voet.

Evenementen

Interviews, artikelen & opiniestukken

“Trump zal Europa intimideren”: hoe propaganda en religie de Amerikaanse verkiezingen beïnvloeden (in English)


22 oktober 2024

Op 5 november kiezen de Verenigde Staten een nieuwe president. Brussel zal een relatie moeten opbouwen met de nieuwe regering. Terwijl de race tussen Republikeinse kandidaat Donald Trump en Democratische vicepresident Kamala Harris oplaait, sprak Studio Europa Maastricht met historicus Etienne Augé, hoofddocent bij de afdeling Media en Communicatie van de Erasmus Universiteit Rotterdam. We bespraken de rol van propaganda en religie in de presidentscampagne en de toekomst van de transatlantische betrekkingen als Trump terugkeert naar het Witte Huis.

 Lees meer (alleen in het Engels)

Portrait Donald Trump amongst American flags

Lees meer

Flag European Union

Wie er ook wint op 5 november, Europa staat er alleen voor

21 oktober 2024

De antifascist en anticommunistische intellectueel Arthur Koestler beschreef de Tweede Wereldoorlog ooit als een strijd ‘tegen een totale leugen in naam van een halve waarheid’. Daarmee bedoelde hij dat de geallieerde retoriek van vrijheid en democratie niet geheel geloofwaardig was, maar nog altijd verreweg te verkiezen boven de verheerlijking van brute kracht en gehoorzaamheid aan gezag van de asmogendheden.

Zo moeten we ook de Amerikaanse verkiezingen zien. 

 Lees verder

American flag next to Trump Tower

De toekomst van de vrije wereld: wat de Amerikaanse verkiezingen voor Europa betekenen

14 oktober 2024

De Amerikaanse president werd lange tijd de leader of the free world genoemd. Als aanvoerders van ’s werelds grootste leger leidden verschillende presidenten het Westen tijdens de Koude Oorlog. De vrije wereld tegenover de Sovjet-Unie, bestempeld als the evil empire door de Amerikaanse president Ronald Reagan.

Er valt wel wat af te dingen op de term leader of the free world.

 Lees verder

Kamala Harris

Blijvende steun voor veiligheid en aanhoudende scepsis over globalisering: wat de nominatie van Kamala Harris voor de EU zou kunnen betekenen (in English)

29 juli 2024

47% van de Amerikanen zegt dat ze op Kamala Harris zouden stemmen als de verkiezingen vandaag zouden worden gehouden. Experts doen voorspellingen over de vraag of dat goed nieuws is voor Europa.

 Lees meer (alleen in het Engels)